15 listopada 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Rzucania Palenia pod hasłem: „jabłko zamiast papierosa”. Dzień rzucania palenia ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Uczniowie naszej szkoły otrzymali symboliczne jabłka w ramach 24-godzinnej abstynencji od wyrobów tytoniowych. Zadanie profilaktyczne zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku. Zapraszamy do fotorelacji. 

Kategorie: Artykuły

->