Tradycje szkoły

Klub Polskiej Książki

Cyklicznie przez cały rok organizowane są wieczorki poezji oraz warsztaty poetyckie organizowane przez Klub Polskiej Książki, który rozpoczął działalność w 2003 r. Zadaniem klubu jest rozpowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów i społeczności więcborskiej. Gośćmi na wieczorkach literackich byli m. in.: Anna Szuca, Paweł Szydeł, Małgorzata Szweda, Jolanta Baziak, Stefan Pastuszewski, Beata Pokorska, Helena Nikiel, Wiesława Kacperska, Sebastian Sobieski. Udało się również zorganizować spotkanie poetyckie z udziałem zagranicznych gości. Swoją poezję przedstawiali Jurij Patiupa i Libor Martinek. Swoją twórczość prezentują także koledzy – uczniowie naszej szkoły. Spotkania Klubu to doskonała okazja promocji młodych talentów i rozwoju zainteresowań młodzieży.

Uczestnicy Międzynarodowych Spotkań Poetyckich

Teatr

Ważnym składnikiem życia szkoły jest działalność artystyczna uczniów. Na przestrzeni ostatnich lat niezłym dorobkiem mogą się pochwalić członkowie koła teatralnego. Wystawili oni “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, II część “Dziadów” Adama Mickiewicza, “Bal u króla Lula”, “Świętoszka” Moliera, “Wesele” Wyspiańskiego. W ostatnim roku przygotowano spektakle: “Wizyta starszej Pani” F. Durrenmatta. Opiekunami grupy są polonistki – Bożena Chatłas i Barbara Wojtasik. W rolach głównych wystąpili: Katarzyna Żelezik jako Klara Zachanassian – tytułowa Starsza Pani oraz Konstanty Kałaczyński jako Alfred.

Spektakl “Wizyta starszej Paniî” F. Durrenmatta.

Współpraca z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży

W ostatnich latach rozwinęła się współpraca z fundacjami celem pozyskania środków finansowych i zorganizowanie szeregu przedsięwzięć dla młodzieży. Uczniowie Liceum pod kierunkiem nauczycieli, opracowali następujące projekty:

  • 2000/2001 – Projekt, którego celem było zorganizowanie rozgrywek sportowych dla uczniów okolicznych szkół podstawowych.
  • 2001/2002 – Projekt “Internet uczy, łączy i wspiera”, dzięki któremu uruchomiono “kawiarenkę internetową” dostępną codziennie dla uczniów i pracowników szkoły.
  • 2001/2002 – Projekt “Integrus” – jego celem było zorganizowanie “drzwi otwartych” dla uczniów szkól podstawowych.
  • 2001/2002 – Projekt “Rajd rowerowy – Ścieżkami Krajeńskiego Parku Krajobrazowego”. Pomysł realizowany przez grupę “Illusion” zakładał zorganizowanie imprezy sportowo – rekreacyjnej, łączącej elementy sportowej rywalizacji jak i dobrej zabawy. Podczas imprezy zachęcano młodzież do udziału w grupie młodych cyklistów.

Program “Młodzież”

W roku szkolnym 2004/2005 podjęto kolejną inicjatywę pozyskania środków finansowych, mającą na celu zaktywizowanie środowiska szkolnego. Projekt “Młodzi zaangażowani” był realizowany w ramach programu “Młodzież”, finansowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu. Podjęte działania były prowadzone w ramach 4 grup tematycznych: “Młodzi artyści”, “Młodzi Europejczycy”, “Młodzi sportowcy” i “Młodzi poszukiwacze przeszłości”.

Józef Łoś z Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy prowadzi warsztaty archeologiczne zorganizowane przez “Młodych poszukiwaczy przeszłości”.

Bibliografia:
1. Kroniki szkolne


 

Wrzesień

Na początku każdego roku szkolnego organizowane są rajdy, ogniska i warsztaty integracyjne dla nowych uczniów – rozpoczynających naukę w naszej szkole.

Październik

Święto Edukacji Narodowej.

Listopad

Od 1976 r. dzień 25 listopada stał się Świętem Patrona Szkoły.
Od dwóch lat w listopadzie organizowany jest Konkurs Wiedzy Ogólnej “Sapere Aude”. Jest on adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu. Ideą konkursu jest integracja szkół średnich oraz szerzenie wiedzy z różnych
dziedzin. Dla śmiałków, którzy nie boją się zmierzyć z zawiłościami ortografii polskiej cyklicznie organizowane jest “Dyktando Powiatowe”.

Reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu – uczestnicy konkursu.

Grudzień

Wigilia dla całej społeczności szkolnej.

Styczeń

Studniówka – to długo oczekiwany dzień dla każdego maturzysty.

Studniówka 2002

Luty

Program “PEACE – lekcja tolerancji”. Przewodnią myślą tego programu jest hasło “Przez poznanie do zrozumienia”. W naszej szkole gościliśmy wolontariuszy z Chin, Hiszpanii, Macedonii, Austrii, i Australii. Celem siedmiodniowego pobytu młodych ludzi z tak odmiennych krajów i kultur była prezentacja swojej ojczyzny, szerzenie tolerancji, przełamywanie stereotypów, uświadomienie problemów globalnych. Czas pobytu goście dzielili
między prowadzenie zajęć w j. angielskim, a poznawanie naszego krajeńskiego regionu i kontakty rówieśnicze.

Nasi nowi przyjaciele: Shirley, Katharine, Denis, Richard, Alexander.

Marzec

“Dzień Młodzieży” na sportowo.
Tradycyjny dzień wagarowicza został zamieniony w naszej szkole na Święto Sportu. W ten dzień odbywa się “Konkurs na Najlepszego Sportowca Szkoły”. W roku szkolnym 2004/2005 laureatami zostali K. Brachowski, Karolina Kozak i Tomasz Kozak. Ostatnimi zwycięzcami zostali Mikołaj Migawa – w grupie chłopców z uzyskanym wynikiem 175 cm i Katarzyna Tomas z wynikiem 145 cm. Rekord szkoły należy do Michała Przybyłowskiego i wynosi 195 cm. W 2005 r. otwarto w naszej szkole siłownię. Pod patronatem działającego Szkolnego Klubu Sportowego “Uczniak” przez cały rok organizowanych jest szereg zawodów i turniejów dla uczniów z terenu powiatu.

Corocznie odbywa się konkurs skoku wzwyż

Kwiecień

Konkurs Piosenki Angielskiej – to impreza o największym zasięgu. Uczestnicy z terenu całego województwa już po raz VIII prezentowali swoje wokalne talenty. Konkurs zyskał nawet rangę międzynarodową. W V edycji konkursu uczestniczyli goście z Ukrainy, a w ostatniej edycji wolontariusze programu PEACE zasiadali w jury. Konkurs cieszy się rosnącą popularnością.

Prezenterzy otwierają VIII edycję konkursu.

“Maturalny ” maj

Matura to kres nauki w naszej szkole. Dla każdego absolwenta to pierwszy poważny egzamin. Zgodnie z reformą oświaty ostatni rocznik – 2004/2005 przystąpił do tzw. “Nowej matury”. Egzaminy ustne rozpoczęły się już 15 kwietnia.

Matura 1977r.

Czerwiec

To okres szczególnie wytężonej pracy ale przede wszystkim wakacje. Od kilku lat organizowane są piesze rajdy dla uczniów całej szkoly.

Uczestnicy pieszego rajdu po Krajnie podczas ćwiczeń.

Sierpień

Wymiana Młodzieży z Ukrainą. W ramach trwającej od 2 lat współpracy z ukraińską szkołą średnią w Kamionce Buskiej spotkaliśmy się dwukrotnie. Po raz pierwszy byliśmy gośćmi naszych ukraińskich przyjaciół w czasie letnich wakacji letnich. Celem naszej podróży było poznanie kultury, obyczajów, miasta Lwów i jego okolic. Gospodarze zaproponowali szereg ciekawych atrakcji. Jedną z nich było zwiedzanie zabytkowego Klasztoru Bazylianów i cerkwi greckokatolickiej w Krechowie. Kolejnym punktem programu była wycieczka do siedziby króla Jana III Sobieskiego i jego żony Marysieńki – średniowiecznego zamku w Olesku. Niezapomnianym przeżyciem był dwudniowy wyjazd do Lwowa obejmujący zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego, Gaju Szew-czenki, Opery Lwowskiej, Ratusza, Uniwersytetu im. Iwana Franko, Narodowego Muzeum Etnograficznego, punktu widokowego Wysokij Zamok oraz Katedry Lwowskiej. Po trzech miesiącach mieliśmy ogromną przyjemność zrewanżowania się naszym gościom, pokazując walory Więcborka i Ziemi Krajeńskiej. Obecnie trwają przygotowania do kolejnych spotkań międzyszkolnych.

Z wizytą na Ukrainie.

Bibliografia:
1. Kroniki szkolne