“Sapere Aude”

29 listopada 2007r. w więcborskim liceum odbył się V Powiatowy Konkurs Wiedzy Ogólnej “Sapere Aude”.

Dzień wyjątkowy dla organizatorów (p. Aleksandra Kiedos i p. Mariola Czapiewska), które w ostatnim czasie ciężko pracowały nad konkursem. Kiedy zespoły z powiatu zaczęły się zbierać w sali gimnastycznej, atmosfera gęstniała. Emocje rosły, uczestnicy i ich opiekunowie wstrzymywali oddech, kiedy nastąpił moment losowania nr stolika. Odpowiadał on kolejności udzielania odpowiedzi. Jako pierwsi odpowiadali uczniowie z Sypniewa, następnie młodzież z LO im. J. Korczaka z Więcborka, potem zawodnicy ZSP z Sępólna Kraj., jako ostatni przedstawiciele LO im. T. Kotarbińskiego z Sępólna Kraj. Każda drużyna miała trzech członków.
Konkurs “Sapere Aude” składa się z 3 etapów, każdy etap z 3 pytań, ich kolejność odpowiadała innemu stopniowi trudności.

I etap to część przyrodnicza, która wzbudziła wiele emocji. Pierwsze pytanie nie sprawiło najmniejszych problemów. Dla dobrze przygotowanych przyrodników była to “bułka z masłem”, odpowiadali bardzo szybko. Po zakończeniu części przyrodniczej zarządzono przerwę. Dla gości przygotowany był słodki poczęstunek. Za kulisami panowała przyjazna atmosfera.

II etap matematyczno – przyrodniczy z nowym jury rozpoczął się od pytania, które uczestnikom wydało się bardzo łatwe. Następne zadania sprawiły więcej trudności.
Po tym etapie również ogłoszono przerwę, w której odbyło się losowanie szczęśliwych numerków dla najmłodszej części publiczności, jaką była społeczność uczniowska Gimnazjum w Więcborku. Zabawa polegała na tym, że goście otrzymali okazjonalny nr gazetki szkolnej z losem. Następnie wybrano ochotnika spośród widowni, który losował szczęśliwe cyferki. Drobny upominek otrzymał prawie każdy przybyły gimnazjalista.
Po krótkiej przerwie rozpoczął się III, ostatni etap konkursu. Tym razem swoją wiedzą mogli popisać się humaniści. Najwięcej trudności sprawiło wyjaśnienie zwrotów frazeologicznych oraz rozszyfrowanie gatunku literackiego.
I tak po kilku godzinach zmagań uczestników V Powiatowy Konkurs Wiedzy Ogólnej “Sapere Aude” dobiegł końca.
Przewodnicząca jury Anna Skiba gratulowała wszystkim, którzy wzięli udział w tej zabawie w imieniu p. dyrektor Małgorzaty Mucha. Następnie przystąpiła do wręczenia nagród

I miejsce LO Więcbork, II ZSCKR Sypniewo, III LO Sępólno Kraj., IV ZSP Sępólno Kraj – GRATULUJEMY.

Na zakończenie prowadzący podziękował sponsorom za hojne nagrody i pogratulował uczestnikom.

Organizatorzy Sapere Aude serdecznie dziękują wszystkim sponsorom, dzięki którym można były wręczyć cenne i praktyczne nagrody dla wszystkich uczestników. Szczególne podziękowania dla:

• Starostwa Powiatowego,
  • Burmistrza Więcborka,
  • Sklepu komputerowego FIRMACD p. Jarosławowi Has,
  • Sklepu komputerowego Witunia.pl p. Mirosławowi Buławie,
  • Wydawnictwu Lektor Klett,
  • Wydawnictwu Langenscheidt,

którzy ufundowali uczestnikom zmagań konkursowych cenne nagrody.

Dziękujemy !