Europejski Projekt Xperimania

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w europejskim projekcie Xperimania. Xperimania, to wspólne przedsięwzięcie Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego – Cefic oraz European Schoolnet – EUN.


Projekt dotyczy nauk ścisłych, głównie kładzie nacisk na chemię oraz fizykę i stawia sobie za cel zwiększanie zainteresowania uczniów przedmiotami ścisłymi, które są kluczowe dla Europy tak aby gospodarka europejska w dalszym ciągu pozostawała gospodarką opartą na wiedzy oraz przyczyniała się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań. Statystyki pokazują, że ilość młodych ludzi w Europie wybierających nauki ścisłe zmniejsza się drastycznie. Projekt promuje obchody Europejskiego Roku Chemii 2011, pozwala młodym ludziom oraz nauczycielom zrozumieć zastosowanie petrochemii.

W ramach projektu zorganizowany zostały konkurs, którego celem jest poznanie fascynującego świata chemii oraz poznanie osiągnięcia jak również wkład jaki wniosła chemia dla dobra ludzkości.

Uczniowie naszej szkoły skoncentrowali się na „roli kobiet w chemii”. Kobiety od dawna miały swój wkład w naukę. Ich praca jednak często była niedoceniana. Ogólnie uznany był stereotyp, że naukowiec powinien być mężczyzną, a nie kobietą, dodatkowo w podeszłym wieku i łysiejący. Nic bardziej mylnego. Badania naukowe z powodzeniem prowadzić mogą również młode kobiety. Wkład kobiet w naukę zaprezentowały nasze drużyny:

I) Aleksandra Lida, Aleksandra Zamkowska i Anna Gębala – film „Rola kobiety w chemii” opowiadający o osiągnięciach naukowych Bogusławy Jeżowskiej-Trzebiatowskiej (profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk)

II) Bartłomiej Krzysztofek, Damian Jączyński i Mateusz Mucha – prezentacja „Kobieta chemik” z przeprowadzonego internetowego wywiadu z dr Joanną Kowalską (chemik, naukowiec Zakładu Biofizyki, Instytut Fizyki Doświadczalnej Wydział Fizyki Uniwersytet Warszawski)

III) Katarzyna Przewłocka i Izabela Nowakowska – prezentacja „Kobieca strona chemii” z przeprowadzonego internetowego wywiadu z dr Sylwią Rodziewicz-Motowidło (naukowiec, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, Katedra Chemii Teoretycznej, Zakład Modelowania Molekularnego)

IV) Anna Gębala, Donata Kogut i Aleksandra Zamkowska – prezentacja komiks „Być kobietą w ścisłym świecie” z przeprowadzonego internetowego wywiadu z dr Barbarą Dmochowską (naukowiec Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Chemii – Zakład Chemii i Cukrów).

Wszystkie prace konkursowe można obejrzeć na stronie http://www.xperimania.net/ww/pl/pub/xperimania/xp_iv/competition_1/gallery.cfm

Rozstrzygnięcie konkursu w listopadzie.
Trzymamy kciuki!