Konferencja z cyklu „Nie ma dzieci są ludzie”

17 kwietnia 2012r. grupa młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku uczestniczyła w konferencji z cyklu „Nie ma dzieci są ludzie” organizowanej przez Rzecznika Praw Dziecka w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka. Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Technologiczno Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Adresatami konferencji byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa kujawsko – pomorskiego.

Z racji tego, ze Liceum w Więcborku nosi imię tego niezwykłego pedagoga, zagadnienia poruszane na spotkaniu były szczególnie bliskie młodzieży naszej placówki.

Pani Profesor Barbara Smolińska-Theiss z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie podkreśliła, że idee korczakowskie są coraz bardziej znane, „dzieci wychodzą z cienia”;, stają się ważne. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziło wystąpienie sędzi Marii Wesołowskiej, która zwróciła uwagę na prawa dziecka do wypowiadania się w sprawach jego dotyczących przed wymiarem sprawiedliwości. Natomiast kolejny prelegent Prezes Fundacji Kidprotect.pl Jakub Śpiewak dowodził, że dorośli, oczekując by dziecko było grzeczne, zagłuszają w najmłodszych spontaniczność, ciekawość świata, kreatywność i niezależność.

Bardzo podobały się młodzieży występy kolegów z bydgoskich szkół, począwszy od pokazu tanecznego przygotowanego przez najmłodszych po inscenizację zaprezentowaną przez gimnazjalistów, którzy zestawili myśli Korczaka o wychowaniu z artykułami prasowymi o krzywdach, jakie dzieci doświadczają ze strony dorosłych. Jednak najbardziej poruszyły widownie sceny sądu koleżeńskiego Janusza Korczaka w wykonaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy.

Miejmy nadzieję, że ilość przedsięwzięć związanych z propagowaniem idei Starego Doktora nie zmaleje wraz z upłynięciem Roku Korczakowskiego. Cieszy to, że stają się one coraz bardziej popularne nie tylko wśród dorosłych zajmujących się zawodowo wychowaniem dzieci i młodzieży.