O “DOPALACZACH” w Ekonomiku

Dnia 17.11.2010 w Zespole Szkół – Centrum Edukacyjnego w Więcborku odbyło się spotkanie z dyrektorami szkół, zaproszonymi gośćmi oraz uczniami.

Ostatnimi czasy w prasie i TV pojawiło się wiele doniesień na temat tak zwanych dopalaczach. Przypomnijmy co to są dopalacze; Dopalacz, czy dopalacze to termin nieposiadajacy charakteru naukowego Używa się go potocznie, dla nazwanie grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym, nie znajdującym się na liście substancji kontrolowanych przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii.

Zamieszczane na stronach internetowych informacje na temat badań rzekomo potwierdzają brak szkodliwości. Jednak fakty mówią co innego. Po ostatnich doniesieniach mediów o poniesionej śmierci kilku ludzi na skutek zażycia dopalaczy, zaczęto końcu o tym mówić i przeciwdziałać, ale jakim kosztem.

Dlatego dyrektorzy szkół postanowili zrobić debatę z uczniami na ten temat. Zaproszono funkcjonariuszy policji, jako żywe autorytety przeciwdziałania narkomanii i innych używek oraz przedstawiciela Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Sępólnie Krajeńskim.  W debacie uczestniczyli również przedstawiciele uczniów z  naszego Liceum wraz z Panią dyrektor Małgorzatą Muchą oraz  Panią pedagog Jolantą Konitzer. Uczniowie, mogli bliżej zapoznać się z problemem i mamy nadzieje, że nie będą próbować tych substancji. Debata ma też głębsze znaczenie, mówiąc o problemie “dopalaczy” wśród młodzieży. Przeciwdziałamy też rozszerzaniu się plagi ciekawskich “jak to smakuje?”. Tym samym uczniowie będą negować i miejmy nadzieje, że dbać o to by nikt w ich najbliższym otoczeniu nie próbował ich. Wiedząc jak może się skończyć dla ich zdrowia i życia ” spożywanie środków kolekcjonerskich”. Propagowanie takich akcji zapobiega rozprzestrzenianiu się złych nałogów i ratowaniu słabych istot ludzkich.

.