Pokazy z chemii na Uniwersytecie Gdańskim

Dnia 26 października 2012 roku uczniowie wraz z nauczycielką chemii Kamilą Borowicz pojechali do Trójmiasta, by tam najpierw uczestniczyć w cyklu otwartych spotkań – pokazów atrakcyjnych i mało znanych doświadczeń chemicznych z fotochemii na Uniwersytet Gdański wydziału chemii prowadzonych przez dr Tomasza Plucińskiego.

W programie zajęć znalazły się takie zagadnienia jak:

-fluorescencja węglowodorów i barwników organicznych, zależność od stężenia (jak bada się przebieg wód podziemnych?),
-czerwona fluorescencja zielonego chlorofilu,
-fluorescencja związków uranu,
-działanie wybielacza optycznego proszku do prania,
-“świat w ultrafiolecie”: identyfikacja przedmiotów,
-systemy zabezpieczenia banknotów i dokumentów, fluorescencja wnętrza oczu, fluorescencja białek,
-obserwacja w UV parowania rtęci, przy częstotliwościach rezonansowych; amalgamat w zębie, stłuczony termometr. “Dziura ozonowa”,
-fluorescencja defektów sieci krystalicznej KCl domieszkowanego SbCl3.

Następnie uczniowie z opiekunem wybrali się do Sopotu na część rekreacyjną, do Aquaparku.
Bardzo dziękujemy Starostwu za dofinansowanie naszego wyjazdu.