Warsztaty Szkolnej Ligi Historycznej 2012

Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Więcborku po raz IV uczestniczyła w warsztatach historycznych organizowanych przez redakcję „Mówią wieki”. Każdego roku udział w nich biorą laureaci Szkolnej Ligi Historycznej – ogólnopolskiego konkursu. W tegorocznej XIV edycji – II miejsce zdobyły: Małgorzata Śliwińska, Monika Siuda i Joanna Przybylska pod opieką Anny Skiby.

Tematem tegorocznych wykładów była „Historia i Gospodarka”. Gospodarcze szlaki wiodące śladami Stanisława Staszica i Ksawerego Druckiego – Lubeckiego zaprowadziły uczestników do zamków i klasztorów a także XIX – wiecznych hut i fabryk.   Młodzi historycy  zwiedzili pałac biskupów krakowskich i katedrę w Kielcach, zdobyli „Łysą Górę” i zwiedzili neolityczną kopalnię w Krzemionkach Opatowskich. Wykłady naukowe połączone ze zwiedzaniem średniowiecznego Sandomierza, Opatowa, Wąchocka czy Kielc ukazały zmiany  jakie dokonały się w Staropolskim Okręgu Przemysłowym a bogate świadectwo zabytków pozostałych w tym regionie było doskonałym obrazem powiązań gospodarczych – politycznych i społecznych na przestrzeni wieków.

Uczestnicy zmagań konkursowych – przygotowując pracę warsztatową zastanawiali się nad „przełomowym momentem w historii Polski, w którym można było dokonać największego skoku cywilizacyjnego”.  Była to doskonała okazja na rozwijanie historycznych pasji i poszerzenie wiedzy a przede wszystkim do odwiedzenia pięknych polskich historycznych zakątków i przeżywania niezapomnianych chwil w zetknięciu się z polską historią.  Tegoroczne warsztaty przekonały uczestników, że historia gospodarcza nie jest nudna.