Z LO do Brukseli. Xperimania IV

Rok 2011 został ogłoszony rokiem Marii Skłodowskiej – Curie. Uczniowie liceum ogólnokształcącego w Więcborku w ramach uczczenia wybitnej rodaczki wzięli udział w ogólnoeuropejskim projekcie Xperimania IV, zorganizowanym przez Europejską Radę Przemysłu Chemicznego  – Cefic oraz European Schoolnet.

Projekt dotyczył nauk ścisłych, głównie kładzie nacisk na chemię oraz fizykę i stawia sobie za cel zwiększanie zainteresowania uczniów przedmiotami ścisłymi. Statystyki pokazują, że ilość młodych ludzi w Europie wybierających nauki ścisłe zmniejsza się drastycznie. Projekt promuje obchody Europejskiego Roku Chemii 2011 i jednocześnie pozwala młodym ludziom oraz nauczycielom zrozumieć zastosowanie petrochemii.

W ramach projektu zorganizowane  zostały konkursy, których celem było poznanie fascynującego świata chemii oraz poznanie osiągnięć, jak również wkład w jaki wniosła chemia dla dobra ludzkości.

Prace konkursowe nadeszły z całej Europy, oceniane zostały w 3 różnych kategoriach. Pierwsza, to kampania reklamowa mająca na celu promować kobiety chemiczki, druga, to ” Rola kobiety w chemii” a trzecia kategoria dla najmłodszych, to “Portret kobiety chemika”.

Uczniowie więcborskiego liceum skoncentrowali się na „Roli kobiety w chemii”. Kobiety od dawna miały swój wkład w naukę. Ich praca jednak często była niedoceniana. Ogólnie uznany był stereotyp, że naukowiec powinien być mężczyzną, a nie kobietą, dodatkowo w podeszłym wieku i łysiejący. Nic bardziej mylnego. Badania naukowe z powodzeniem prowadzić mogą również młode kobiety.

Pierwsze miejsce właśnie w tej kategorii zdobyli uczniowie z LO w Więcborku.

Wygrał filmik wideo przedstawiający zasługi Bogusławy Jeżowskiej -Trzebiatowskiej, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jest to dzieło wielu uczniów, którzy dzięki współpracy i zaangażowaniu osiągnęli sukces. W przygotowaniu pracy konkursowej udział wzięli: Aleksandra Zamkowska, Donata Kogut, Anna Gębala, Grzegorz Kurzajczyk, Aleksandra Lida, Mikołaj Grochowski oraz Grzegorz Fabia. Jednak skład drużyny mógł być co najwyżej 3 osobowy, dlatego koordynacją pracy zajęły się: Anna Gębala, Aleksandra Lida, Aleksandra Zamkowska.

To właśnie te uczennice poleciały wraz z opiekunem Justyną Łukaszewską 20 listopada po odbiór nagrody do Belgii.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 21 listopada w Pałacu Akademii w Brukseli.

Sama ceremonia i wręczenie nagród, to nie jedyna atrakcja czekająca na zwycięzców konkursu. Pierwszego dnia po przylocie do Brukseli, uczennice miały okazje poznać inne laureatki pochodzące z Litwy. Następnie wzięły udział w uroczystej kolacji w towarzystwie przedstawicieli CEFIC i European Schoolnet w restauracji Rose Blanche. Tam spróbowały narodowych potraw kuchni belgijskiej.

Zwiedziły najpiękniejsze zabytki miasta, Galerię Saint – Hubert, muzeum parlamentarne znajdujące się przy siedzibie Parlamentu Europejskiego, gdzie w ciekawy i bardzo nowoczesny sposób mogły poznać historie integracji UE. Dzięki nawiązanemu wcześniej kontaktowi z biurem europosła Tadeusza Zwiefki, uczennice odwiedziły parlament. Między innymi zobaczyły sale posiedzeń plenarnych a także zajrzały do biura europosła. Asystentka Tadeusza Zwiefki, pani Monika Jagiełło przedstawiła wiele ciekawych informacji i pokazała europarlament od zaplecza, niedostępnego dla zwykłych zwiedzających.
Podróż do stolicy Zjednoczonej Europy, jak zwie się często Bruksele, przyniosła licealistką wiele ciekawych doświadczeń i niezapomnianych wspomnień. Jest to powód do dumy, spośród kilkudziesięciu prac, to uczniowie więcborskiego liceum zostali nagrodzeni w europejskim konkursie Xperimania. Miejmy nadzieję, że ten sukces naszej młodzieży stanie się motywacją do dalszych kreatywnych pomysłów.

Autor: Anna Gębala