Eksperci NASK w więcborskim ogólniaku
Dnia 21 marca 2024 roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu poświęconym cyberbezpieczeństwu pod nazwą “LO Więcbork – Bezpieczni w Sieci”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez p. Justynę Łukaszewską w ramach projektu OSEhero edycji 2023/2024 w Miejskim Gminnym Ośrodku Kultury w Więcborku.
Wśród uczestników znaleźli się: p. Marta Witkowska – psycholog i terapeutka, ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK, p. Marcin Tomczyk – ekspert ds. programów edukacyjno-informacyjnych NASK, nauczyciele i uczniowie klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Noblistów w Więcborku, nauczyciele i uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Więcborku oraz nauczyciele i uczniowie z więcborskiego ogólniaka.
Uczniowie liceum przedstawili treści związane z cyberzagrożeniami oraz bezpiecznym korzystaniem z internetu. Tematyka została opracowana na podstawie sześciu kursów e-learningowych dostępnych na platformie “Bezpieczni w Sieci”.
Kurs “Cyberzagrożenia” został omówiony przez Szymona Wisego, “Cyfrowe Ślady i Wizerunek Online” – przez Emilię Bzdok, “Cyberprzemoc” – przez Urszulę Wyrwał, “Fałszywe Informacje” – przez Magdalenę Paczkowską, “Prywatność w Kontekście Technologii Cyfrowej” – przez Alicję Stasierowską, “Niebezpieczne i Szkodliwe Treści” – przez Partyka Kołodziejka.
Ekspert NASK, p. Marcin Tomczyk, mówił o projekcie OSEhero. Celem tego projektu jest budowanie społeczności nauczycieli szkół, którzy we współpracy z ekspertami z OSE przekazują wiedzę na temat bezpieczeństwa w internecie uczniom, nauczycielom oraz rodzicom.
O równowadze cyfrowej i treściach edukacyjnych tworzonych w ramach programu OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna na mówiła p. Marta Witkowska – ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK.
Wyznaczanie domowych stref bez telefonów, ograniczenie korzystania z urządzeń zaraz po przebudzeniu, przed snem i w trakcie posiłków, redukcja liczby powiadomień z aplikacji na smartfonie, poszukiwanie zainteresowań poza światem online – to tylko kilka przykładów dobrych nawyków, które pomagają wprowadzić cyfrową równowagę w życiu. Nadmiar technologii negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, prowadzi do przeciążenia informacjami i lęku przed odłączeniem. Zachowanie równowagi między aktywnościami online i offline staje się coraz trudniejsze, dlatego warto zacząć od małych kroków, stopniowo wprowadzając zdrowe nawyki cyfrowe i znajdując coraz więcej czasu na aktywności poza internetem.
Pani Dyrektor Anna Skiba zachęciła uczestników wydarzenia do zastanowienia się nad czasem spędzonym online i wdrożeniem porad ekspertów. Dodatkowo, podziękowała gościom oraz organizatorom wydarzenia za przekazanie cennych informacji dotyczących cyfrowego świata.
Na zakończenie spotkania eksperci NASK wręczyli nagrody najbardziej zaangażowanym licealistom w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Nagrody otrzymali uczniowie klasy 2c za udział w zajęciach zorganizowanych w ramach konkursu „100 pierwszych inicjatyw w projekcie OSEhero edycji 2023/2024” pt. “Internetowe Love – Jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo w relacjach online”, tj.: Szymon Borowicz, Adrian Ćwintal, Ryszard Kotwica, Oliwia Makowska, Filip Mueller, Bartosz Pyszka, Adam Słoma, Błażej Szymański, Jakub Tadych.
Nagrody zostały przyznane uczniom, którzy uzyskali najlepsze wyniki w szkolnym quizie „ABC Cyberbezpieczeństwa”:
I miejsce – Maksymilian Schwartz, klasa 3a
II miejsce – Mateusz Sieg, klasa 3b
III miejsce – Dominik Bator, klasa 1a
Nagrody otrzymali także uczniowie, którzy ukończyli 6 kursów e-learningowych dostępnych na platformie “Bezpieczni w Sieci”:
z klasy 1a: Klaudia Pruska, Damian Dudek, Radosław Kabat
z klasy 2c: Wiktoria Obara, Bartosz Pyszka
z klasy 3a: Magdalena Paczkowska, Alicja Stasierowska, Urszula Wyrwał, Filip Jóźwiak, Maksymilian Schwartz, Patryk Kołodziejek
z klasy 3b: Emilia Bzdok, Szymon Wiese.
Gratulujemy uczniom zaangażowania oraz zdobytej wiedzy!
Dziękujemy ekspertom NASK: p. Marcie Witkowskiej oraz p. Marcinowi Tomczykowi za udział w naszym wydarzeniu.
Serdeczne podziękowania kierujemy również do p. dyrektor Joanny Soja-Tońskiej, za udostępnienie sali kinowej oraz pracownikom MGOK w Więcborku za pomoc w przeprowadzeniu wydarzenia.
Bądźmy świadomi zagrożeń podczas korzystania z Internetu i podejmujmy odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia własnych systemów i informacji.