Bezpieczeństwo wewnętrzne i ochrona granic

W piątek, 24 lutego 2023 roku młodzież klas I Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku wraz z nauczycielami – opiekunami (Pan Mateusz Łański i Pan Dariusz Ostrowski) oraz Inspektorem Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych – Kamilą Jabłońską pojechała do Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Bydgoszczy by zmierzyć i kupić 30 mundurów przeznaczonych dla uczniów klasy mundurowej. Liceum Ogólnokształcące w Więcborku jest jednostką organizacyjną Powiatu Sępoleńskiego. W ramach powyższej formacji uczniowie uczą się o: „Bezpieczeństwie wewnętrznym i ochronie granic”. Szkoła kieruje ofertę do uczniów, którzy chcą studiować lub podjąć pracę w służbach mundurowych (Policja, Straż Graniczna, Wojsko, służby więzienne) oraz administracji państwowej i samorządowej czy w sektorze bezpieczeństwa. W ramach przynależności do formacji mundurowej odbywają się zajęcia warsztatowe prowadzone przez specjalistów (m.in. kurs samoobrony, trening psychologiczny, testy sprawnościowe, musztra, strzelanie); zajęcia z zakresu ratownictwa medycznego, obozy szkoleniowe, udział w uroczystościach lokalnych i państwowych.

Pierwszą okazją do pokazania się młodzieży w wojskowych mundurach było święto 1 marca. To Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Mamy nadzieję, że młodzież będzie wspaniale reprezentowała powiat i szkołę podczas kolejnych uroczystości państwowych.

Starostwo Powiatowe w Sępolnie Kraj. reprezentowane przez Wicestarostę – Andrzeja Maracha, serdecznie dziękuje Agencji Mienia Wojskowego z Dyrektorem Oddziału – Tomaszem Popowskim oraz Zastępcą Dyrektora – Maciejem Iwińskim na czele za pomoc i wsparcie. Serdeczne podziękowania składamy także pracownikom oddziału w Bydgoszczy za profesjonalną pomoc w doborze mundurów a także za możliwość zwiedzenia przez uczniów magazynów i przekonania się na własne oczy, ile ciekawych eksponatów, w tym historycznych, kryje się na magazynowych półkach.