Młodzież debatuje

Pod takim hasłem we wrześniu 2009 r. odbywały się w Warszawie warsztaty historyczne, w których corocznie biorą udział laureaci Szkolnej Ligi Historycznej. W tym roku również z udziałem uczniów naszej szkoły: Katarzyny Cieślik, Pauliny Ostapiak, Agnieszki Zakościelnej oraz Małgorzaty Śliwińskiej pod opieką Anny Skiby

W atmosferę pierwszych dziesięcioleci XIX stulecia wprowadzały nas wykłady znawców epoki napoleońskiej dr. hab. Jarosława Czubatego i Bogdana Boruckiego oraz dr Jarosława Krawczyka.

Warsztaty to nie tylko wykłady. Poznając atmosferę okresu napoleońskiego zobaczyliśmy zabytki Warszawy z przełomu XVIII i XIX stulecia. Następnie udaliśmy się do Jabłonny – zwiedziliśmy tam pałac prymasa Michała Poniatowskiego. Kolejnym etapem naszej historycznej wędrówki była napoleońska twierdza w Modlinie. Wreszcie Pułtusk, gdzie rezydowaliśmy w zamku biskupów płockich. Nasze warsztaty odbywały się w sali, z której cesarz Napoleon obserwował manewry swej armii. Interesującym etapem był spacer po romantycznym parku i zwiedzenie neogotyckiego pałacu Krasińskich w Opinogórze.

Naszym głównym zadaniem było rozwiązanie kolejnej alternatywnej zagadki. Tym razem ściśle związanej z okresem napoleońskim – „Co by się stało gdyby Napoleon Bonaparte i Aleksander I ustalili w Tylży, że nowoutworzone państewko zostanie przekazane Rosji”.

Zmagania z alternatywną historią cieszą się w szkole dużą popularnością. W tym roku do konkursu Szkolnej Ligi Historycznej przystąpiły kolejne drużyny. Zwycięzcom ubiegłorocznym gratulujemy a za obecnych uczestników trzymamy kciuki.