Wyjazd do Niemiec

W dniach od 21 do 28 maja 2010 grupa uczniów LO wraz z nauczycielkami języka niemieckiego Gabrielą Malczewską i Mariolą Czapiewską gościły w miejscowości Elbingerode/Neuvandsburg w Niemczech.

Wyjazd ten stał się możliwy dzięki dofinansowaniu podróży ze strony Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim oraz zapewnieniu noclegów i wyżywienia przez Siostry Diakonistki z Elbigerode/Neuvandsburg.

Nasza grupa reprezentowała nie tylko Liceum Ogólnokształcące w Więcborku ale również region Krajny i oczywiście Polskę na obchodach 90-lecia założenia nowej siedziby zakonu Diakonistek w Neuvandsburg w Niemczech. W uroczystościach wzięli udział goście z różnych stron świata, w tym z Kanady, Brazylii i Rosji oraz przedstawiciele władz regionu górnej Saksonii.

Uczniowie nasi godnie reprezentowali naszą szkołę i bez przesady można ich nazwać ambasadorami naszego kraju. Byli to:

Jowita Cichy, Magda Danielek, Kamila Drzewiecka, Magda Grzegorczyk, Martyna Iłejko, Darek Ledworowski, Mikołaj Mucha, Dominika Płoszaj, Dawid Tesmer i Marta Twardowska

Zarówno Siostry Diakonistki, jak i zaproszeni goście prosiły nas o przekazanie pozdrowień i najlepszych życzeń dla Więcborka i Władz Powiatowych, dziękując jednocześnie za wzbogacenie ich jubileuszu naszą obecnością.

Wyjazd ten umożliwił uczestnikom poprawienie umiejętności językowych, zdobycie doświadczeń interkulturowych i pozwolił na przełamanie uprzedzeń. Dodatkowo zdobyliśmy nowe doświadczenia zawodoznawcze oraz wzbogaciliśmy naszą wiedzę w zakresie profilaktyki uzależnień.

Zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i poznaliśmy wielu ciekawych ludzi. a wrażenia z podróży prezentujemy poniżej.

Przeżycia w kanionie Thale-Bode-Tal. Widoki z wyciągu krzesełkowego zapierały dech w piersiach. A kto się bał a kto nie, zgadnijcie sami?

Zwiedziliśmy szkołę pod patronatem Sióstr Diakonisek. Jest to szkoła zawodowa dla pracowników socjalnych i opiekunów osób chorych i starszych. Pokazaliśmy naszą szkołę, Krajnę oraz opowiedzieliśmy o Polsce. Nie zabrakło krótkiego kursu języka polskiego dla tamtejszych uczniów, którzy radzili sobie nieźle!

Zdobyliśmy najwyższy szczyt Gór Harz – Brocken i bardzo byliśmy szczęśliwi, że już jesteśmy na górze. Droga do góry liczyła 7 km, z czego 2,5 km pod kątem 45 stopni. W chwili, gdy robilismy to zdjęcie, nie wiedzieliśmy jeszcze, że siostra Christa (ok 70-tki), wymyśliła dla nas drogę powrotną długości 13 km!!! Mam nadzieję, że nie dowiecie się kto kuśtykał zupełnie na końcu! Tego dnia nikt nie miał problemu z zaśnięciem.

Zwiedziliśmy też malownicze miasteczko Wernigerode. W tym ratuszu odbywają się śluby a młode pary przyjeżdżają tu z różnych stron Niemiec.

Na zdjęciach poniżej nasza obecność na uroczystościach 90-lecia powstania tzw. Nowego Więcborka-Neuvandsburg. Zostaliśmy przyjęci owacyjnie a przede wszystkim bardzo serdecznie.

W końcu przyszło nam się pożegnać. Nie było wśród nas osoby, która nie uroniłaby łezki. Serdeczność i przyjazne przyjęcie zapamiętamy na długo.

Po lewej Siostra Andrea Krammer a po prawej Siostra Przełożona Anita Rost i nasze zapłakane oczy